Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Kult Maryjny - Sanktuaria

 

Przykładowy obrazSłynący z cudów wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII w. Nieznany z imienia i nazwiska artysta na cienkiej, modrzewiowej desce przedstawił pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Przymknięte oczy nadają młodej i delikatnej twarzy, o perłowo-różowej karnacji, wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. Głowa jej okryta jest, spływającą na ramiona, złotą szatą bogato zdobioną ornamentami roślinno-kwiatowymi i wysadzaną rozetami z ozdobnych kamieni. Brzegi szaty przyozdobione zostały symbolami męki Pańskiej. Nad głową Maryi dwie postaci anielskie unoszą koronę.

Obraz kilka razy był odnawiany, jednakże twarz Matki Bożej pozostała nienaruszona. Ostatnim, najbardziej gruntownym, pracom konserwatorskim poddano go w listopadzie 1965 r. przed uroczystą koronacją. Właściwy blat obrazu o wymiarach 9,5 x 15,5 cm został wpuszczony w otwór wyżłobiony w większej desce, posiadającej wymiary 16 x 25 cm, przez co powiększono jego pierwotna wielkość.

15 sierpnia 1967 roku przedstawiciele Episkopatu Polski, na czele z Prymasem Tysiąclecia ks. kardynałem Stefanem Wyszyńskim, uroczyście koronowali obraz koronami papieskimi. Fakt ten uważa się za pośrednie uznanie objawień przez władzę kościelną.

Historia wizerunku Matki Bożej Licheńskiej sięga czasów napoleońskich. Polskiemu żołnierzowi - Tomaszowi Kłossowskiemu, rannemu w bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 roku, ukazała się Maryja. Uratowała go od niechybnej śmierci i poleciła odszukać taki wizerunek, który dokładnie ją odzwierciedla. Po powrocie na ojczystą ziemię Kłossowski znalazł taki obraz i zawiesił go w lesie grąblińskim. Według przekazów ustnych modlącemu się przy nim pasterzowi Mikołajowi Sikatce w 1850 roku kilka razy ukazała się Matka Boża. Wzywała do pokuty i prosiła o modlitwę. Przepowiedziała wojny oraz epidemię cholery, ale dała też nadzieję:

"Gdy nadejdą ciężkie dni ci, którzy przyjdą do tego obrazu, będą się modlić i pokutować, nie zginą. Będę uzdrawiać chore dusze i ciała. Ile razy ten Naród będzie się do mnie uciekał, nigdy go nie opuszczę, ale obronię i do swego Serca przygarnę jak tego Orła Białego. Obraz ten niech będzie przeniesiony w godniejsze miejsce i niech odbiera publiczną cześć. Przychodzić będą do niego pielgrzymi z całej Polski i znajdą pocieszenie w swych strapieniach. Ja będę królowała memu narodowi na wieki. Na tym miejscu wybudowany zostanie wspaniały kościół ku mej czci. Jeśli nie zbudują go ludzie, przyślę aniołów i oni go wybudują".

Obietnice Maryi szybko się sprawdziły. Podczas zarazy cholery w 1852 roku obrazek zasłynął z cudów. 29 września 1852 roku przeniesiono go do kościoła parafialnego w Licheniu. Spełniając życzenie Matki Najświętszej, wypowiedziane w puszczy grąblińskiej, rozpoczęła się w 1994 roku budowa świątyni, będąca zarazem wotum Jubileuszowym Kościoła Katolickiego w Polsce. 12 czerwca 2004 roku, podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abpa Józefa Kowalczyka, przy udziale kilkudziesięciu tysięcy wiernych biskupi polscy poświęcili świątynię. 2 lipca 2006 roku do bazyliki wprowadzono Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej.

Przykładowy obraz

 

Komentarze   

 
0 #108 Maria 2016-04-03 11:27
Matko Boska Lichenska dzieki Ci skladam za laske uzdrowienia z choroby nowotworowej za tyle przezytych lat w zdrowiu i opieke nad rodzina Matko Boska Ty wiesz jak bardzo pragne Cie kochac.
Cytować
 
 
0 #107 JOLA 2016-03-16 22:39
Matko Boska proszę o ratunek dla naszego małżeństwa Jolanty i Józefa przed nieszczęściem rozpadu.Proszę o łaskę pojednania,nawr ócenia,przebacz enia i cudu przemiany mojego męża Józefa.Niech Duch Święty oświeci jego umysł a serce wypełni Bożą miłością do mnie.Jezu zanurzam w Twojej Przenajdroższej Krwi nasze małżeństwo i rodzinę.A Ty Mateczko otocz nas opieką.
Cytować
 
 
0 #106 Ewa 2016-03-14 09:26
Maryjo proszę cię o zdrowie i znalezienie pracy normalnej i wszelkie potrzebne łaski.
Cytować
 
 
0 #105 Ewa 2016-03-07 09:22
Maryjo Licheńska proszę cię o zdrowie i znalezienie pracy lepszej od poprzedniej i wszelkie potrzebne łaski.
Cytować
 
 
0 #104 Gabrysia 2016-03-02 13:55
Matko Licheńska proszę pomóż zdać mi pomyślnie egzamin na prawo jazdy.Wysłuchaj mojej prośby.
Cytować
 
 
0 #103 Emilia 2016-02-21 21:46
Matko kochana Licheńska błagam o pomoc w jutrzejszej sprawie. Błagam
Cytować
 
 
0 #102 Emilia 2016-02-21 21:45
Pani kochana Licheńska dopomóż i w bardzo trudniej sprawie jutrzejszej. Bardzo Cię proszę - błagam niech wszystko się ułoży w dobru.
Cytować
 
 
0 #101 Dorota 2016-02-19 16:35
Mateńko Licheńska proszę Cię o Twoje wstawiennictwo i modlitwę za moją còreczkę.Mateńk o proszę miej moją rodzinę w swojej opiece.
Cytować
 
 
0 #100 Bozena 2016-02-15 21:03
Matko BOSKA LICHENSKA zawierzam Ci swoich synów Wiktora i Kacpra i proszę o opiekę nad nimi i cala nasza rodzina, abyśmy odnalezli droge do siebie wzajemnie i do Ciebie Pani Nasza. Proszę strzez nas od zlego. Amen
Cytować
 
 
0 #99 Córka 2016-02-08 09:53
Matko proszę cię o zlikwidowanie mobbingu w byłej pracy do której miałam nieszczęście trafić.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 123 gości