Bazylika Najświętszej Marii Panny
Kult Maryjny - Sanktuaria

Matka Boska Piekarska

Matka Boska PiekarskaZnana z XII-wiecznych dokumentów historycznych osada Piekary, od 1303 roku posiadał niewielki drewniany kościółek pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła, w stylu romańskim. W bocznym ołtarzu mieścił się wizerunek Maryi Panny nieznanego autora i fundatora. Geneza cudowności wzięła początek w XVII wieku. Lud coraz częściej zaczął gromadzić się przed obrazem, by oddawać cześć Matce Bożej. Według relacji ks. proboszcza Jakuba Roczkowskiego po przeniesieniu obrazu w 1659 roku do ołtarza głównego nastąpiły liczne wypadki cudownych uzdrowień.

W 1676 roku w Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, wtedy to pielgrzymi z miasta modlą się przed obrazem Matki Bożej, a gdy wracają zaraza zaczyna ustępować. Była to pierwsza tzw. pielgrzymka "ślubowana", kiedy to cała wioska podejmowała zobowiązanie, że co roku w określonym dniu odbędzie pielgrzymkę jako podziękowanie za otrzymane łaski. W 1680 roku wybuchła zaraza w Pradze, wtedy cesarz austriacki Leopold I Habsburg zwrócił się z prośbą o przywiezienie obrazu. 15 marca 1680 roku w uroczystej procesji przeniesiono obraz ulicami Pragi. Zaraz ustąpiła, a arcybiskup praski Jan Fryderyk Waldstein potwierdził urzędowo cudowność obrazu. W drodze powrotnej obraz zatrzymał się w miejscowości Hradec Kralowe, gdzie ludzie również cierpieli na skutek zarazy. W rok później miasto jako dowód wdzięczności ofiarowało Piekarom obraz wotywny.

20 sierpnia 1683 roku król Jan III Sobieski, zmierzając pod Wiedeń, gdzie stoczył zwycięską bitwę z wojskami wezyra Kary Mustafy pragnął pomodlić się w piekarskim kościele, gdzie wysłuchał mszy i przed obrazem Matki Bożej prosił o zwycięstwo.

W 1702 roku ze względu na bezpieczeństwo, które zagrożone było walkami religijnymi obraz Matki Bożej wywieziono do kościoła św. Krzyża w Opolu, gdzie znajduje się do dziś. Tam ikona przez długi czas nie wyróżniał się szczególną czcią i nie przyciągała pielgrzymek. Natomiast do Piekar, mimo iż w kościele znajdowała się tylko replika obrazu przybywały pielgrzymki, co jeden z ówczesnych księży skwitował słowami: Nie pędzel tu mocen, ni praca człowieka, ni drzewo, ni płótno, jeno Duch Boży, który sobie to miejsce i ten lud upodobał.

Rosnący kult maryjny pociągał za sobą takie ożywienie ruchu pątniczego w XIX wieku, że drewniany kościółek okazał się zbyt ciasny. W 1826 roku proboszczem został ks. Jan Alojzy Ficek, który postanowił wybudować nową, większą, murowaną świątynię. Budowali ją miejscowi ludzie, którzy także zbierali pieniądze na ten cel. Konsekracji nowego, neoromańskiego kościoła dokonał biskup wrocławski Melchior von Diepenbrock 22 sierpnia 1849 roku. Wokół świątyni według projektu Daniela Groetschla znajdują się cztery kaplice oraz Rajski Plac z piątą kaplicą św. Rafała, w której znajduje się ołtarz z pierwotnego kościoła św. Bartłomieja. Wzdłuż muru kościelnego, na kamiennych cokołach umieszczono wykute w kamieniu figury 12 Apostołów.

1 grudnia 1962 roku papież Jan XXIII nadał kościołowi piekarskiemu tytuł Bazyliki Mniejszej. W 1999 roku rozpoczął się gruntowny remont kościoła.

Obraz

Matka Boska PiekarskaW ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Piekarskiej. Właściwy obraz znajduje się jednak w Opolu. Obecny obraz ma wymiary 99x77 cm, układ ma taki sam jak oryginał, tzn. Maryja trzyma Dzieciątko na lewej ręce, w prawej trzyma jabłko, jednak znikła widoczna w pierwowzorze bizantyjska surowość formy. Niewiele pozostało też z cech gotyckich: dłonie i palce zostały skrócone, fałdy szat nabrały płynności, przekształcono rysy twarzy i stonowano kolory. Namalowany pod koniec XVII wieku obraz początkowo pełnił rolę kopii, po wywiezieniu oryginału, sam zajął z czasem jego miejsce i zasłynął licznymi łaskami. 15 sierpnia 1925 roku obraz Madonny Piekarskiej został koronowany przez nuncjusza papieskiego Wawrzyńca Lauri, a korony podarował i poświęcił papież Pius XI. Podczas II wojny światowej, w nocy z 7/8 grudnia 1940 roku nieznani sprawcy ukradli z obrazu papieskie korony. Do dziś nie wiadomo czy była to prowokacja ze strony władz niemieckich, czy po prostu zwykły rabunek. Pierwszej rekoronacji dokonano w 1965 roku. Kolejna profanacja miała miejsce w nocy z dnia 29 lutego/1 marca 1984 roku. W kościele trwały wtedy prace konserwatorskie, m.in. polegające na wymianie witraży. Okoliczności te ułatwiły rabunek. Dnia 15 sierpnia 1985 roku biskup Herbert Bednorz dokonał drugiej rekoronacji cudownego obrazu, zaś biskup Damian Zimoń odmówił akt zawierzenia diecezji katowickiej Pani Piekarskiej. Od tej pory Matka Boska Piekarska jest główną patronką archidiecezji katowickiej.

 

Komentarze   

 
0 #35 maria 2016-02-06 18:39
Cudowna Matko dziękuję za Twoja obecność w moim życiu i proszę o dalszą Twoją Matczyną Opiekę,zdrowie, potrzebne łaski. zgodę.zrozumien ie i miłość w naszej rodzinie.
Cytować
 
 
0 #34 Mirka 2016-01-02 18:49
BłagamCie. Pomocy
Cytować
 
 
0 #33 Danka 2015-10-31 12:17
Kochana Matko Piekarska prosze Cie bardzo o laski dla mojej rodziny, o nawrocenie moich dzieci i powrot do domu mojego meza. Zawierzam Ci sie
Cytować
 
 
0 #32 maria 2015-08-12 16:13
Cudowna Mateńko Proszę o pomoc mojej rodzinie,Proszę o zgodę,zdrowie i potrzebne łaski dla synów;Mariusza, Artura i Kamila. Prosi Maria.
Cytować
 
 
0 #31 matka Maria 2015-05-02 13:39
Najcudowniejsza Nasza Matenko przepraszam za grzechy swoje i bliskich i proszę o Twoją Matczyna opiekę nad moja rodziną,o zdrowie,zgodę w rodzinie i potrzebne Łaski w codziennym życiu.
Cytować
 
 
0 #30 renata 2015-04-26 15:42
Matko Boska Piekarska bardzo cie prosze o uzdrowienie mojego syna z bezsennosci. spraw, ze moze sie znowu uczyc i cieszyc zyciem.
Cytować
 
 
0 #29 renata 2015-04-24 20:31
najukochansza Matko Boska Piekarska bardzo cie prosze o uzdrowienie mojego syna z bezsennosci.spr aw ze jest zdrwy i chodzi do szkoly.
Cytować
 
 
0 #28 Jóżef 2015-03-19 07:41
Sw,Matko Piekarska prosze o dobre wyniki badań mojej ukochanej zony Zdzislawy,i o uzdrowienie z chorob..prosze Cie bardzo ,,,amen
Cytować
 
 
0 #27 wiola 2015-01-31 21:42
Matko boska proszę o zdrówko dla mojej kochanej córeczki Małgosi
Cytować
 
 
0 #26 Nika 2015-01-03 22:54
Matko Boska Piekarska proszę o rozwiązanie trudnej sytuacji, żeby mama miała dobrą pracę, żebyśmy mieli normalną kochającą rodzinę..Proszę aby mi zniknęły guzy-wyrośla kostne i zebym byla zdrowa,żebym nie musiała mieć operacji, i żebym miała zdrowe,proste nogi Postaw na naszej drodze ludzi, którzy będą nam pomagać i dobrze życzyć. Prosimy o zdrowie i Boże błogosławieństw o w całym życiu. Boże kieruj nami i wspomagaj w chwilach trudnych. Niech dzięki Tobie opuszczą nas niebezpieczeńst wa, wypadki i kłopoty. Panie, Jezu pozwól nam zrealizować nasze plany i marzenia. także proszę o zdrowie mojej mamy i babci. Otocz nas swą opieką i nas nie opuszczaj.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 116 gości