Małżeństwo (Matrimonium)
Życie Kościoła - Siedem Sakramentów Świętych


Święty Paweł widzi sakrament małżeństwa w świetle związku Chrystusa z Kościołem: ?Mężowie, miłujcie żony bo i Chrystus umiłował Kościół... Tajemnica to wielka, a ja mówię to w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła". (Ef 5,25. 32).

Przygotowanie do małżeństwa

Decyzja podejmowana przed zawarciem małżeństwa obejmuje całe życie, dlatego staranne przygotowanie do niej jest sprawą poważną.
Dalsze przygotowanie do małżeństwa zaczyna się w rodzinie chrześcijańskiej. Żywy przykład rodziców posiadają największą moc kształtującą. Niezastąpioną wartość mają ich pouczenia i przestrogi oparte na bogatym doświadczeniu.
Do bliższego przygotowania do małżeństwa należą kursy przygotowawcze; spotkania młodzieży z młodymi małżeństwami w parafii, rozmowy z proboszczem w ramach przygotowania do ślubu, gruntowna spowiedź przedmałżeńska (generalna, gdy zachodzi  potrzeba), Komunia święta i błogosławieństwo rodziców.

Obrzędy

Sakrament małżeństwa wprowadza w życie publiczne w Kościele, stąd powinno się go udzielać wobec bliźnich, podczas liturgii, w obecności księdza i świadków spośród społeczności wiernych (katechizm).
Sakrament małżeństwa należy zwykle zawierać podczas Mszy świętej, po Ewangelii i homilii Kapłan pyta narzeczonych czy chcą dobrowolnie, bez przymusu zawrzeć związek małżeński, w nim wytrwać we wzajemnej miłości i wierności oraz z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo. Potem wszyscy śpiewają hymn do Ducha Świętego, po którym narzeczem podają sobie prawe dłonie. Kapłan wiąże je końcem stuły. Nowożeńcy wypowiadają kolejno słowa przysięgi małżeńskiej:

Ja, N., biorę ciebie, N., za żonę (za męża) i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże wszechmogący w Trójcy jedyny i Wszyscy Święci.

Kapłan kontynuuje Mszę świętą od Modlitwy powszechnej, w której w szczególny sposób prosi o łaski Boże dla nowożeńców. Na końcu Mszy udziela im specjalnego błogosławieństwa uroczystego.

Modlitwa o święte małżeństwa

Boże, który jesteś źródłem wszelkiej świętości, z Twojej woli zbawienie człowieka i społeczności ludzkiej łączy się ściśle ze szczęściem wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej; spraw łaskawie, aby dzieci cieszyły się miłością rodziców, a ogniska domowe były szkołą modlitwy i cnót chrześcijańskich dla nowych pokoleń w Kościele świętym. Amen.

 

Komentarze   

 
+1 #13 Arletta Bolesta 2016-02-18 14:14
Witam,
w przypadku zainteresowania kościelnym procesem o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
(zatwierdzona przez właściwą władzę kościelną)
Cytować
 
 
+2 #12 izolda 2014-04-20 09:33
OK ; MALZENSTWO ?????, ale czy sluszne jest to . zeby maz znecal sie cale zycie pomimo wiernosci , powiem tak cierpialam 35 lat , jesli ktos cierpial ????? ; W KONCU ODESZLAM : I NIECH PAN BOG MNIE TERAZ OSADZI ; ALE NIE BEDZIE MNIE OKLADAL MAZ KTORY PRZYSIEGAL PRZED BOGIEM . CZY JEST KTOS KTO BAL SIE ZASNAC W NOCY ; BO NIE WIE CO ZROBI MAZ , czy przytuli ,czy pobije ?????
Cytować
 
 
0 #11 Lucyna 2013-06-12 06:36
TO DZIĘKI TRUDNYM SYTUACJOM W MAŁŻEŃSTWIE -ZDRADOM ,PRZWROTNOŚCI braku szacunku dla Śłowa ZROZUMIAŁAM SENS NIEROZERWALNOŚC I MAŁŻENSKIEJ .To właśnie życie na wyłącznosć w SAKRAMĘCIE MA SENS I JEST PRAWDĄ I JEDYNĄ DROGĄ DO PRACY NAD SOBĄ I I BUDOWANIA ZAUFANIA BOGU
Cytować
 
 
0 #10 aneta 2011-11-01 22:49
Jak jeszcze Palikot wejdzie do wladzy to wszystko bedzie mozna.
Cytować
 
 
0 #9 xxxxx 2010-11-21 20:15
uch jak ja ich nie lubie w glowach sie poprzewracalo z tego wszystkiego nie wiem czemu ale mam w sobie taką nienawisc do homow ze normalnie mnie ręka swędzi uch ale ich nienawidze to choroba ludzkosci szkoda tyle sie ludzi marnuje Zadnego slubu taki wielki c... jak młyn stoi
Cytować
 
 
0 #8 marcin 2010-11-21 20:10
osobiscie nie mam nic do homo bo zadnego nie znam i nie moge sie wypowiedziec zetelnie na ich temat ale JESTEM PRZECIW SLUBOM W KOSCIELE BO WEDLUG PISMA śW I KOSCIOłA TAKI ZWIAZEK TO GRZECH NIE ? TO UDERZA W TRADYCYJNA RODZINE I DEWASTUJE PSYCHIKE MAłYCH NIEWINNYCH DZIECI TO ZLE żAL DUSZY KTORA CIESZY MNIE FAKT ZE NA SADZIE PO SMIERCI KAZDY DOSTANIE TO NA CO ZASLUZY HA
Cytować
 
 
0 #7 marcin 2010-11-21 20:01
Módlmy sie za nasze biedne dusze bo nie wiemy kiedy nasz czas minie a w pismie św. czemu sododma i gomora zostala zniszczona hm? czemu byly wojny? 1 i 2 hm?( Matka Boska mówiła że wojny można było uniknąc dzieki modlitwie.) czemu tyle chorob jest ? czemu tyle kataklizmów ? itp. itd. człowiek odwrócil sie od Boga ! musimy sie modlic Proponuje odmówic raz dziennie koronke do miłosierdzia .to pomaga wiem o tym bo sam sie przekonalem o jej dzialaniu uspokaja ale nie od razu jak wiekszosc by chciala potrzeba czasu i pracy nad sobą Bóg nie dziala szybko tylko stopniowo ale za to bardzo dokladnie Wiec módlmy sie . a państwo homo zapraszam do czytania pisma św gdzie mozna znalesc interesujace opisy o ludziach homo oraz inne pisma gdzie tez sa wypowiedzi o homo trzeba tylko poszukac
Cytować
 
 
0 #6 zibi 2010-11-18 04:19
ciekaw jestestem kto będzie gotował a kto będzie gwoździe wbijał?... homo-pary to moim zdaniem tak jak na plantacji uprawy ziemniaków trafiają się w cżeści zielone ziemniaki. Niektórzy(homo) uudowadniają,że to jest dobry ziemniak,... można go tylko to co zielone odkroić. Wprawdzie jest to chory ziemniak i nie nadaje sie do konsumpcji! Pytam się zwolenników udzielania ślubów homo, gdyby zamknąć Was samych i na co jesteście zdani?.. uprzedzam kraść nie można!
Cytować
 
 
0 #5 Mariusz 2010-09-27 15:00
Albo uznaje się Pana Boga i jego Objawienie albo samodzielnie tworzy się alternatywny światy wartości. Z jakich pobudek to się czyni, niech każdy sobie sam uczciwie odpowie. Obawiam się że subietywizacja świata wartości jest drogą prowadzącą na manowce. Człowiek będzie świadomie lub nie, "uganiał się" za tym co aktualnie mu sprawia przyjemność i realizuje jego wąsko pojęty interes. Jeśli ktoś czuje się na siłach stać się bogiem dla siebie, nie to zrobi. Czas mu pokarze jakie są tego owoce. Oby nie obudził się za późno...
Cytować
 
 
0 #4 justyna 2010-09-09 10:14
homo pary niech sie tu nie wypowiadaja, idzcie sobie na wirtulana polske, oneta lub interie i tam gloscie swoje chore poglady.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 87 gości