ks. Franciszek Blachnicki - biografia
Biografie - Polscy męczennicy
 

ks. Franciszek Blachnicki Franiszek Blachnicki (ur. 24 marca 1921 w Rybniku, zm. 27 lutego 1987 w Carlsbergu w Niemczech) ? polski ksiądz katolicki, założyciel Ruchu Światło-Życie. Patron wspólnot życia konsekrowanego: żeńskiej ? Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła i męskiej ? Wspólnoty Chrystusa Sługi oraz stowarzyszenia kapłańskiego Unia Kapłanów Chrystusa Sługi.

Urodził się w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Müller. Ojciec był pielęgniarzem. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Orzeszu, a potem w Tarnowskich Górach, gdzie przeprowadziła się rodzina Blachnickich. Tam uczęszczał do Gimnazjum im. Staszica i w tym czasie aktywnie uczestniczył w harcerstwie. W 1938 r. zdał maturę i uzyskał świadectwo dojrzałości. Chciał pracować w dyplomacji i dlatego we wrześniu rozpoczął służbę wojskową na Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy w Katowicach.

W kampanii wrześniowej 1939 roku uczestniczył aż do kapitulacji; dostał się do niewoli, z której zbiegł. Po powrocie do Tarnowskich Gór rozpoczął działalność konspiracyjną jako komendant oddziału w tym mieście. 27 kwietnia 1940 r. ujęty przez gestapo w Zawichoście i aresztowany, został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przebywał tam, z nr 1201, przez 14 miesięcy, z tego przez 9 miesięcy w karnej kompanii, w bloku 13 oraz przez prawie miesiąc w bunkrze. We wrześniu 1941 r. przewieziony do więzienia śledczego w Zabrzu, potem w Katowicach. 30 marca 1942 r. zapadł wyrok skazujący go na karę śmierci przez zgilotynowanie za działalność konspiracyjną przeciw Trzeciej Rzeszy. Oczekując w katowickim więzieniu na wykonanie wyroku Blachnicki 17 czerwca przeżył swoje nawrócenie. Wydarzenie to potem wspominał jako najważniejsze w swoim życiu.

14 sierpnia 1942, po prawie 5 miesiącach które spędził w celi śmierci, został ułaskawiony i karę śmierci zamieniono mu na 10 lat ciężkiego więzienia po zakończeniu wojny. Do czasu zakończenia wojny miał przebywać w obozach pracy. Przez następne lata, aż do 17 kwietnia 1945 roku, kiedy został uwolniony przez armię amerykańską przebywał w hitlerowskich obozach i więzieniach w Raciborzu, Rawiczu, Börgermoor, Zwickau i Lengenfeld (KL Flössenburg).

Po zakończeniu II wojny światowej, 20 lipca 1945 wrócił do Tarnowskich Gór i 6 sierpnia wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i 25 czerwca 1950 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikary pracował w parafiach w Tychach, a następnie w Łaziskach Górnych, Rydułtowach, Cieszynie i Bieruniu Starym. Po raz pierwszy w roku 1954 odbyły się rekolekcje Oazy Dzieci Bożych, była to metoda rekolekcji zamkniętych.

W latach 1954-1956, w okresie wysiedlenia biskupów śląskich uczestniczył w pracach tajnej Kurii w Katowicach. W październiku 1956 r. uczestniczył w organizowaniu powrotu biskupów do diecezji, a potem działał w Referacie Duszpasterskim Kurii diecezjalnej w Katowicach oraz w redakcji tygodnika "Gość Niedzielny".

W roku 1957 zorganizował i prowadził społeczną inicjatywę przeciwalkoholową pod nazwą Krucjata Wstrzemięźliwości. W abstynencką działalność Krucjaty Wstrzemięźliwości zaangażowanych było blisko tysiąc kapłanów katolickich i ponad 100 tysięcy świeckich. Ówczesne władze nie chciały tolerować tego typu działalności i 29 sierpnia 1960 roku centrum w Katowicach zostało zlikwidowane. W odpowiedzi ks. Blachnicki napisał Memoriał w sprawie likwidacji Krucjaty Wstrzemięźliwości rozesłany do centralnych władz państwowych i kościelnych oraz mediów. W memoriale krytykował prześladowanie Kościoła katolickiego w Polsce i sugerował, że likwidując Krucjatę państwo występuje przeciwko narodowi. W marcu 1961 roku ks. Blachnicki został aresztowany pod zarzutem wydawania nielegalnych druków i "rozpowszechniania fałszywych wiadomości o rzekomym prześladowaniu Kościoła w Polsce" i spędził w areszcie w Katowicach ponad 4 miesiące (w tym samym, w którym podczas okupacji przeżył swoje nawrócenie). Został skazany na 13 miesięcy więzienia z zawieszeniem na 3 lata.

W październiku 1961 roku ks. Blachnicki rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1964-72 kontynuował na KUL-u pracę dydaktyczno-naukową publikując ok. 100 prac naukowych i popularnych. Z uczelni odszedł po niezatwierdzeniu przez władze jego rozprawy habilitacyjnej. Należał też do organizatorów Instytutu Teologii Pastoralnej. Lata 1964-1980 stały się dla ks. Blachnickiego okresem ożywionej działalności w ramach odnowy po II Soborze Watykańskim. W roku 1967 ks. Franciszek Blachnicki został Krajowym Duszpasterzem Służby Liturgicznej i w tym czasie stworzył własną koncepcję służby liturgicznej. Od roku 1963 zaczął działać tzw. ruch oazowy, z którego z czasem rozwinął się Ruch Światło-Życie. Była to metoda 15-dniowych rekolekcji dla różnych grup młodzieży, dorosłych i całych rodzin.

Nowe inicjatywy ks. Blachnickiego:

Krucjata Wyzwolenia Człowieka ? ruch trzeźwościowy 
Plan Wielkiej Ewangelizacji (1979) 
Niezależna Chrześcijańska Służba Społeczna (1980-1981) 
Ogłoszenie stanu wojennego w Polsce zastało ks. Franciszka Blachnickiego w Rzymie. Nie mógł wrócić do Polski, gdyż był poszukiwany listem gończym, a śledztwo z tego okresu formalnie zakończono dopiero w roku 1992. Od 1982 roku zamieszkał w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu w RFN. Powstało Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło-Życie, w którym działał. W czerwcu 1982 r. założył Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia Narodów ? dla narodów Europy Wschodniej walczących o wyzwolenie z totalitaryzmu.

Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jego zagatkowa śmierć budzi wiele wątpliwości. Wyniki śledztwa prowadzonego przez IPN w latach 2001-2005 pokazały, że ks. Blachnicki był inwigilowany przez SB za pośrednictwem jego najbliższych współpracowników, i że zmarł na skutek otrucia. 9 grudnia 1995 rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, 1 kwietnia 2000 r. jego szczątki zostały przeniesione do Krościenka i złożone w kościele pw. Dobrego Pasterza w jego dolnej kaplicy.  Pośmiertnie został odznaczony 17 lutego 1994 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta, a 5 maja 1995 roku Krzyżem Oświęcimskim.

 

Komentarze   

 
-2 #11 Teresa 2016-02-06 16:39
Slugo Bozy ks.Franciszku prosze wstaw sie do Jezusa za moimi dziecmi Tomaszem,Barbar a ,Dominika i ich przyjaciolmi o uwolnienie z internet o Spowiedz Swieta dla nich.
Cytować
 
 
0 #10 Helena 2015-09-02 17:00
Ks. Blachnickiego pamiętam z Oazy w Krościenku (1977). Raz byłam u Niego u spowiedzi. To ON mimo , że rozpoczął się turnus, kazał mnie i kol.Annę przyjąć mimo spóznienia i braku potwierdzenia udziału z parafii. Wielki Człowiek,o ogromnej haryźmie.
Cytować
 
 
+2 #9 Jadwiga 2015-08-26 19:29
ks Franciszku wypraszaj potrzebne łaski dla bardzo ciężko chorej Kasi Marcinkowsiej a miłe Panu Bogu.Ale nie moja wola ,ale Twoja Panie niech się stanie. Jadwiga
Cytować
 
 
-3 #8 gosia 2014-01-31 12:34
Ks Franciszku módl się za nami, za immyni prześladowanymi ale szczególnie za prześladujacymi aby Boża miłóśc im się ukazała i aby znalazła sposób na nawrócenie tych którzy żle czynią i dobroci Pana nie znają. Szczególnie prosimy o modlitwę za dzieci chore na płodowe upośledzenie alkoholowe aby mimo wszystko umiały normalnie żyć życiem dziecka Bożego, za urzędników i ustawodawców aby Boże przykazania były wyznacznikiem ich zachowań.
Cytować
 
 
0 #7 robert 2013-03-17 18:38
jeżeli maska tzw wolności spadnie znowu bezpieka zadziała .BO PRAWDA MOSKIEWSKA JUŻ NIE WYCHODZI A EUropejskiej NIEMA
Cytować
 
 
-1 #6 dawid 2013-01-04 18:35
wugule czemu są prześladowania: sad:
Cytować
 
 
-1 #5 prosba 2012-10-15 14:38
Proszę Cie Jezu dopomóż wszystkim którzy tego potrzebują a mi wybacz wszystko to co robię źle. Dodaj mi Jezu sił abym umiał pokonywać swoje słabości.
Cytować
 
 
0 #4 DAMIAN 2012-01-05 18:59
Ik moet zeggen dat ik blij ben om je blog te vinden, zelfs als ik deed het een toevalstreffer. De gepubliceerde informatie is zo leuk en verschillend van andere blogs. Kortom, een erg leuk blog die ervoor zorgt dat een bezoek lot.
viagra online (www.mutualpharmacy.com)
Cytować
 
 
+2 #3 harry 2011-12-25 08:59
dzięki Oazie,zatem dzięki księdzu Blachnickiemu moje spojrzenie na życie zmieniło się,ominęło mnie wiele złego,Nauczyłem się trwać w wierze i wybierać dobro.
Cytować
 
 
-1 #2 alicja 2011-11-17 01:01
ks Blachnicki ukazuje nam niesamowita sile charakteru i to ze dla Boga nie ma rzeczy niemozliwych ,Bog i wiara byla jego napedem i dodawala mu odwagi w przeciwnosciach jest on wzorem do nasladowania dla nas wszystkich napewno jest juz w niebie i cieszy sie radoscia bycia z Jezusem:-)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 89 gości